Ivartalanítás


Ez a kérdés egyszer minden tengerimalac tartó életében felmerül. Általában tartásbéli-, vagy egészségügyi probléma miatt gondolunk rá. 

Ha kiderül, hogy a vásárolt malackák mégsem olyan neműek, mint amilyennek az eladó mondta, pár hónapon belül apró utódok futkároznak a ketrecben. Aki nem készült fel a szaporulat fogadására, vagy nem tudja őket biztos helyen elhelyezni, annak döntenie kell. 
► továbbra is együtt tartja a felnőtteket, ami mindkettejük, főleg a nőstény egészségi állapotát rontja, 
 vagy a gyerekekből megtart egyet-egyet, és a szülők társává nőnek fel. 
Manapság felmerül egy másik esély is. Ivartalanítsuk kedvencünket! Sajnos ez nem olyan egyszerű, mint gondoljuk. Az állatorvosok többnyire csak akkor ajánlják az ivartalanítást, ha egészségügyi probléma áll a háttérben. A leggyakrabban elvégzett ivartalanítási műtét a nőstényeknél előforduló petefészek ciszta miatt történik. A ciszta egyetlen „kezelési” módja a műtét. 
Az ivartalanítás kérdését alaposan gondoljuk meg. A rágcsálók az altatást nagyon nehezen viselik, nehezen ébrednek fel. Szerencsére ma már a legtöbben sikeresen túlélik a műtétet, de sajnos vannak kivételek. A műtét nem csak az operáció ideje, és az ébredés alatt kockázatos, az azt követő néhány nap (2-4) is kritikus lehet. Ha mindenképpen az operáció mellett döntünk, olyan helyre vigyük állatkánkat, ahol az állatorvosnak van tapasztalata a kisállatok kezelése terén, és rendelkezik a biztonságos altatáshoz szükséges műszerparkkal. Az orvos tapasztalata mellett a gázzal való altatás lehetősége a másik legfontosabb kitétel.  A gázzal altatott állatok ugyanis jobbára csak bódultak, bármikor könnyen felébreszthetőek. Legalábbis sokkal könnyebben, mint az injekciós altatásból.
A hímek ivartalanítása viszonylag egyszerű. Egy-egy vágás a herezacskón, és a megfelelő technikával a herék eltávolíthatóak. A nőstények ivartalanítása sokkal kockázatosabb. Az ő ivartalanításukhoz az orvosnak utat kell nyitnia a hasüregbe. Általában csak a petefészket távolítják el, de egyes esetekben a méh eltávolítása is kívánatos. 
A műtét után a malackát melegen kell tartani, ezért a lehető legjobb, ha már az állatorvos is melegített párnán tartja, s mi is ilyenen visszük haza. 

A műtét után
  • A még kábult malackát különítsük el a többiektől, és alomként használjunk lepedőt, vagy ágyhuzatot. (A törölközőt nem ajánlom, mert kihúzogatja a szálakat és megeszi, ami nem tesz jót neki.)
  • A lábadozóketrec egyik felét melegítse az infra-lámpa, körülbelül 50-60 cm távolságból. A másik felébe tegyük a tápot, a szénát és a vizet is. 
  • A műtét után ne adjuk se enni, se inni a malackának, amíg teljesen magához nem tér. 
  • A nőstények mindig, a hímek ritkábban kapnak gallért. Ezt ne vegyük le róla, mert az állat könnyen kibontja a varratokat. 
  • Eleinte segíthetünk neki enni, tarthatjuk a szénát és a gyümölcsöt. Az önitatót általában könnyen használják így is. 
  • A tápot mélytányérból kínáljuk, hogy bőven belemeríthesse a gallért, így a szájával is elérheti a táplálékot. A lepedőt naponta cseréljük kedvencünk alatt!