Szaporodás


Ahogy a legtöbb rágcsáló, a tengerimalac is elég szapora állat.  Bár az egerek sebességét sosem fogja utol érni, kétnemű környezetben problémás lehet a kis jövevények érkezése, és elhelyezése.
A malackáink nagyon hamar ivarérettek, ami azt jelenti, hogy ezt a kort elérve, már kisbabát tudnak gyártani. De, a tenyészérettség, vagyis azaz időpont, amikortól sem a maminak, sem a papinak, sem pedig a születendő babának nem lesz semmi problémája a dologból, csak sokkal később következik el.

A vemhesség
Ha már vemhes nőstényt vettünk, de nem látszik, illetve ha magunk tettük össze a malackákat, de nem tudjuk mikor történt a fedezés, ne csüggedjünk, számolgatni még lehet. A nőstény hasa a második hónap elején, v. közepén már láthatóan gömbölyödik. A szabályos gömb alakú has tapintva keményebb, mint a normál pocak. Amint észrevettük, hogy malackánk vemhes, kíméljük őt a hurcibálástól, és mindenképpen úgy fogjuk, hogy a pocakot ne nyomjuk meg. (Kézbe vételkor a mellső lábak alá, és a popsi alá nyúlva tudjuk kivenni őkelmét. ) Ilyenkor a hímmel, a 16. számban leírtakkal kell bánni. A vemhesség utolsó 1,5-2 hetében ha sokáig tartjuk kezünket a mama pociján, érezhetjük apró rúgásokat.
Erre az időszakra a magzatok tejfoga is lecserélődik a maradandó foggá. 
A vemhesség utolsó napjain, a nőstény nagyon sokat fekszik, és folyadékigénye is megnő. 
Nagyon fontos, hogy a vemhesség alatt kerüljük a simaizom összehúzó hatást kiváltó növényeket (ilyen pl. a pásztortáska, zeller)!
Ezek etetése, főleg túlzott mennyiségben elindíthatja a szülést. A vemhesség utolsó 1-2 napján, a méh lejjebb süllyed, ezért egy horpasz látható a csípő előtt.

Eljött az idő!
A medencecsont tágulni kezd, hogy utat engedjen a babáknak (a medence nem tér vissza eredeti helyére, csak kicsit húzódik össze).  
A medence tágulása egy nagyon fontos mozzanat a kismalacok érkezésekor. Ugyanis 11-12 hónapos korban a medence összecsontosodik, és kevésbé lesz tágulékony. Ezért ha eddig még nem ellett a malackánk, akkor ne is próbálkozzunk vele, mert nagyon veszélyes! Nem csak a kölykök, de az anya életét is veszélybe sodorjuk! A  tolófájások nem tartanak soká. Általában 5-20 perc után megérkezik az első baba.
A mama rögtön tisztogatni kezdi. A következő kölyök érkezése sem várat magára sokáig. Egy 4-5 kölykös alom fialása az első kölyök érkezésétől az utolsóig körülbelül 40-50 perc. Mire az utolsó kölyök is kinn van, az első csöppség már körbe-körbe botorkál, esetleg sután szaladgál a ketrecben. Hamarosan mindannyian halkan muttyogva, párokban bújnak anyjuk alá, hogy az első táplálékukat magukhoz vegyék.

Megérkeztek a malackák
A kismalacok pár óra múlva szárazan ugrándoznak, és hangosan beszélgetnek, ki futotta a gyorsabb kört, és ki ugrott magasabbra. A legtöbb gazdi eme ismeretlen apró hangokra lesz figyelmes, és ekkor tudatosul benne, hogy hány gyerekkel lett gazdagabb a család.
Muttyogósaink 1-2 nap után már megkóstolják 
a felnőtt tápot és a szénát is.
A gyümölcsök iránti érdeklődés általában 1hét után következik el. Az önitató használatát mindig a legkisebb, legkevesebb tejet kapó kölyök kezdi el először használni. Hamarosan a még szomjas testvérei is csatlakoznak. Ez a rituálé, az önitató magasságától is függ, de tartós ivás csak a 3. hét után szokott bekövetkezni. Hamarosan a mama teje elapad, és utána a mi kis picikéink, már önálló tinédzserek.
 
NőstényHím
ivarérés28-35 nap56-70 nap
tenyészérettség6 hónap4-5 hónap
ivarzási ciklus14-18 napállanó
vemhességi idő68 nap (59-72 között)
alomnagyság1-6 kölyök
születési súly70-120 g70-120 g